DENTALİS

ORTODONTİ TEDAVİSİ


TEDAVİLERRANDEVU FORMU

ORTODONTİ TEDAVİSİ

ORTODONTİK (tel tedavisi) TEDAVİ NEDİR?

Çapraşık dişler nedeniyle oluşan estetik kusurların tedavisi ve etkilerinin en iyi şekilde yeniden yerine getirilmesi amacıyla ortodontik tedaviler uygulanır. Ortodontik tedaviler diş telleri ve şeffaf plaklarla uygulanan tedavilerdir.

Ortodontik tedavi, dişlerin ve çenenin konumunu düzeltmek için kullanılan farklı cihazlarla gerçekleştirilebilir. Geleneksel braketler ve teller, Invisalign gibi şeffaf plaklar ve hatta bazı durumlarda çene cerrahisi gibi prosedürler kullanılabilir.

Ortodonti tedavisi, sadece estetik bir amaç için değil, aynı zamanda diş ve çene problemleriyle ilgili sağlık sorunlarını da çözmek için kullanılır. Örneğin, dişlerin çarpıklığı çiğneme fonksiyonunu etkileyebilir, diş çürümesine neden olabilir ve hatta konuşma bozukluğuna sebep olabilir.

Bu durum estetik diş görünümü ihtiyacı olduğu gibi, diş sağlığınızı ve yeme, içme, ağız hijyeni bakımı alışkanlıklarınızın da düzene olması açısından da önemlidir. Ayrıca estetik bir gülümse sizi daha fazla mutlu edeceği için psikolojik olarak da sizi rahatlatacaktır.

Ortodontik Tedavide Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

  • Geleneksel metal teller: Bu yöntem, metal braketlerin dişlerin ön veya arka yüzeylerine yapıştırıldığı, metal tellerin bu braketlere bağlandığı ve tel boyunca kalan dişlere bir şekil vermek için ayarlandığı geleneksel bir yöntemdir.
  • Şeffaf plaklar: Şeffaf plaklar, dişlerinize özel olarak yapılan ve her iki çeneye takılan şeffaf plastik cihazlardır. Bu plaklar, dişlerinize baskı uygulayarak dişlerinizi hareket ettirir ve istenen sonucu elde etmek için sırayla değiştirilir.

ortodonti-tel-tedavisi

ORTODONTİK PROBLEMLERİN NEDENLERİ NELER OLABİLİR?

diş-teli-tedavisi-ankara

  1. Süt dişlerinin çürük, travmatik (çarpma,kırılma..) nedenlerle erken yaşlarda kaybedilmesi.
  2. Kötü alışkanlık faktörü: (parmak emme gibi)
  3. Solunum yolundaki problemler
  4. Genetik faktörler: (Aileden geçen kalıtımsal diş yapıları

ORTODONTİK TEDAVİ NASIL YAPILIR ?

  • Hareketli aparaylerle yapılan tedaviler

Genelde büyüme dönemindeki çocuklar olmak üzere erken yaşlarda yapılan günde belirli saat aralıklarında kullanılan, hastanın kendi takıp çıkarabileceği apareyler kullanılarak yapılan tedavi biçimidir. Pekiştirme tedavilerinde ve koruyucu tedavilerde kullanılabilir. Hastanın apareyi kullanmaktaki uyumu, bakımı ve düzenli kontrolleri tedavi için çok önemlidir.

  • Sabit tedaviler

Hastanın kendisinin takıp çıkaramadığı ancak doktorunun uygulayabildiği tedavi biçimidir. Dişlerin üzerine braket adı verilen içlerine uygun tellerin yerleştirildiği malzemeler yapıştırılır. Bunlar metal ya da porselen (estetik) braketler olabilir. Bu sayede kuvvet dişe verilerek dişlere istenilen hareketler yaptırılabilir. Ayrıca braketlerin dişlerin dışına değil de iç taraflarına yapıştırıldığı LİNGUAL TEDAVİLER de birer sabit tedavidir. Daha estetik görünmelerine rağmen uygulanabilirliği daha sınırlıdır.

  • Ekstra oral (ağız dışı) aygıtlarla yapılabilen tedaviler

Büyüme çağında iskeletsel problemleri olan çocuklarda kafa ve yüz kemiklerinden yardım alınarak kuvvet uygulanmasıdır. Bu tedavinin özellikle aşırı öne çıkmış üst dişler ve çenede, sivri ve önde bir alt çenede uygulanabilirliği olabilir. Bu tedavide yaş çok önemli bir etkendir.

  • Ortognatik cerrahi tedaviler

Hastalarda iskeletsel ve doğumsal bazı sorunlar olduğu zaman ayrıca travmalar sonucunda gelişen durumlarda uygulanabilecek tedavilerdir. Öncesinde ortodontik tedavi safhası gerektiren sonrasında ise cerrahi uygulama gerektiren tedavilerdir.

TELLER ÇIKTIKTAN SONRA ESKİ HALİNE DÖNERSE?

Ortodonti tedavinizde dişinize takılan tel veya diğer malzemeler çıkarıldıktan sonra dişleriniz eski pozisyonlarına dönme eğilimindedir ve bunu engellemek için pekiştirme tedavisi önerilir. Pekiştirme tedavisinde kullanılacak aygıt türü ve süresi, yaşınız, tedavinizde gerçekleştirilen diş hareketlerinizin türüne göre hekiminiz tarafından belirlenmelidir.

Hekiminiz size en uygun pekiştirme apareyini tespit eder ve braketlerinizin çıkartıldıktan en kısa süre içerisinde takar. Bu apareyler dişlere herhangi bir kuvvet uygulamamakla birlikte estetik açıdan da bir problem oluşturmamaktadır. Pekiştirme tedavisi aktif bir tedavi değildir ancak hastalar sabırla uyguladığı takdirde ömür boyunca sağlıkla gülümseyecekleri dişlerine kavuşabilecektir.

Ankara, İstanbul, Antalya Kliniklerimiz’de Ortodonti tedavisi için hemen iletişim numaralarımızdan randevu alabilirsiniz.Ortodonti fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için ayrıca kliniklerimiz de muayene olmanız gerekmektedir. Detaylı inceleme ve diş yapınıza göre seçilen tedavi ile ücretler konusunda bilgilendirme yapılacaktır. 2017 yılın da Ortodontik tel tedavisin’de yeni gelişmeler ve yöntemlerin uygulaması noktasında’da kliniklerimiz her geçen gün kendisini yenilemektedir.

Ortodontik tel tedavisinde iğne yapılır mı?

Ortodontik tel tedavisinde iğne uygulaması yoktur bu nedenle eğer iğne korkunuz var ise çekinmeden ortodontik tel tedavisine başlayabilirsiniz.

Ankara’da ortodonti tedavisi için uygun yer neresidir?

Dentalis Ankara Çukurambar’da hizmet veren öncü diş kliniklerinden biridir. Kliniğimiz, modern ve ileri teknolojiye sahip ekipmanlarla donatılmıştır ve bu sayede hastalarımıza uygun diş tedavisi deneyimini sunmaktayız.
Dentalis, geniş bir tedavi yelpazesi sunar. Ortodonti tedavisi, dişlerin çarpıklığını düzeltmek, dişlerin düzenli hale getirmek ve dişler arasındaki uyumu sağlamak için kullanılan bir tedavi yöntemidir.
Kliniğimizde uyguladığımız Ortodonti tedavisi, hastalarımıza uygun sonuçları elde etmek için özelleştirilmiştir. Kliniğimizde uygulanan kaliteli ortodonti tedavisi sayesinde, diş çapraşıklığı rahatsızlıklarını ortadan kaldırırken, güvenli bir yöntem sunuyoruz.
Kliniğimiz her hastanın ihtiyacına özel bir tedavi planı hazırlar ve tedavi süreci boyunca hastaların her adımda bilgilendirilmesini sağlar. Bu sayede, hastalarımızın tedavi süreci daha rahat ve başarılı olur.
Dentalis, diş sağlığına önem veren ve güvenilir bir diş kliniği arayan herkes için mükemmel bir seçenektir.

Ankara Çukurambar’da bulunan kliniğimize Ortodonti tedavisi için başvurarak, dişlerinizin sağlığı ve estetiği için önemli bir adım atabilirsiniz. Uzm. Dr. Dt. Sezgi Şenol başta olmak üzere diğer pek çok diş hekimimizle, size uygun tedavi yöntemini önermek için detaylı bir diş muayenesi yapmakta ve Ortodonti tedavisini güvenli bir şekilde gerçekleştirmekteyiz.

Kliniğimiz Ortodonti diş hekimlerinden Uzm. Dr. Dt. Ali Karagöz gerek yurtiçi gerek yurtdışından gelen pek çok hastası için ortodontik tedaviler uygulamaktadır. Bu tedavilerle ve hasta memnuniyetiyle ilgili Instagram hesabımızı ve youtube kanalımızı inceleyebilirsiniz. Rusya’dan gelen hastamızın memnuniyetini buradan görüntüleyebilirsiniz.