DENTALİS

İMPLANT DİŞ TEDAVİSİ


TEDAVİLERRANDEVU FORMU

İMPLANT DİŞ TEDAVİSİ

Dental implantlar; diş eksikliklerinde hastayı dişsizlikten kurtarmak, ideal form,fonksiyon ve estetiği sağlamak amacıyla çene kemiği içerisine yerleştirilen titanyum alaşımlı yapay diş kökleridir.Titanyum vücut dokularıyla etkileşime girmediği ve kuvvetlere karşı dirençli bir materyal olduğu için implant malzemesi olarak kullanılır. İmplantların, doğru teşhis, doğru planlama ve doğru uygulama ile başarısızlık oranı yok denilecek kadar azdır. Ve ömürleri hastanın ömrüyle eşdeğer olabilecek kadar uzundur. İmplant fiyatları ne kadardır? Diş vida fiyatları gibi sorularınızın cevaplarını alabilmek için öncelikle uzaman doktor tarafından muayenizin yapılması gerekmektedir.

implant diş tedavisi

Tek diş eksikliğinde komşu dişlere hiç dokunmadan  , herhangi bir diş kesimi yapmadan estetik bir şekilde dişsizlik giderilebilmektedir.

Çoklu diş eksiklerinde uzun köprülere ve ya hareketli protezlere olan ihtiyacı ortadan kaldırır.Takılıp çıkarılabilir protezlerin tüm dezavantajlarını yok eder.İdeal şartlarda estetik ve yeme konforu sağlar. Çekilmiş diş bölgelerinde kemiğin incelmesini ve küçülmesini engellediği için yaşla birlikte  artan dudak çevresi çöküntü ve kırışıklıkların oluşmasına engel olur.

Tek bir implantın cerrahi yapım süresi ortalama  8-10 dk dır. Cerrrahi sırasında hastamız herhangi bir acı ya da sızı hissetmez.Operasyon sonrası 1-2 gün hafif sızılar olabilir , şiddetli ağrılar genelde görülmez.Çoğunlukla 5 gün kadar antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır.1 Hafta sonra dikişler alınır. İmplantların iyileşme ve kemikle daimi kaynaşma süresi ise ortalama 2,5 aydır.Bu süre boyunca hastamıza geçici protezler kullandırabiliriz.Süre bitimini takiben  hastamızın daimi protezleri yapılır.Protez yapımı hassas fakat hastamız için sıkıntısız bir süreçtir. Ankara’da Çukurambar’da bulunan kliniğimiz de son teknoloji ürünleri ve en kaliteli implant malzemeleri kullanılarak tedavi işlemleri yapılmaktadır.

İmplantlar çeşitli nedenlerden dolayı kaybedilen dişler için, estetik görünümü ve kaybedilen çiğneme fonksiyonunu yeniden kazandırmak yapılan yapay diş kökleridir. Yüz estetiğinin ayrılmaz bütünlüğünü sağlayan dişler, sosyal çevrede ve insan psikolojisinde de bazı olumsuzluklara neden olabilir. Bu sorunların yanı sıra, beslenme, sindirim sorunları ve konuşma ile ilgili bozukluklara da yol açtığı bilinmektedir. Günümüz tedavi yöntemleri arasında, diş eksiklikleri, diğer dişlere bağlı olan köprü protezler ile veya çıkarılıp takılabilen, hareket edebilen protezler gibi bir yapıya sahip olduğu gibi, implant desteğine sahip protezler ile de yapılabilir.

Diş implantlarının amacı, diş kayıplarını önlemek adına tasarlanmıştır. İmplant terim ve tedavi yöntemi, sadece diş hekimliğinde değil, ortopedi dalı, kalp ve damar cerrahi alanları gibi pek çok tıp alanında kullanılmaktadır. Diş implantlarının amaçlarından biri ise dişlerin kök görevini üstlenmesidir. İmplantlar çene kemikleri ile birleşip bütünleştikten sonra üzerine yapay dişler yapılabilir. İmplant dişlerin yapılışında, dişin estetik olabilmesi için bir çok farklı kriter vardır. Sağlıklı ve ideal bir gülüş için ağız ve diş yapısı tamamı bir bütün olarak değerlendirilir. Sadece implant yapılacak bölge haricinde, hastanın doğal dişleri ile uyumlu bir implant çalışma planı hazırlanır. Hastanın gülüş analizi yapıldıktan sonra, ağız içerisinde neler yapılmasına ilişkin bir yol çizilerek planlama dahilinde işlemlere başlanır. İmplant tedavisinde dişlerin estetik olarak iyi görünebilmesinde hastanın dudak yapısı ve dişetleri önemli bir kriterdir. Sağlıklı bir kemik altyapısına sahip olmak ise implantın ağız içinde rahatlıkla tutunabilmesi için gereklidir. İmplant üstü protezler diş hekimleri tarafından alınan ölçüler neticesinde, kemik miktarı, hacmi, yüksekliği ve genişlik gibi değerler belirlendikten sonra yapılır.

İmplantların en büyük avantajı ise, diğer tedavi yöntemlerinin yanı sıra, çok daha sağlam ve güvenilir bir yapıya sahip olmalarıdır. Ayrıca implant dişler, ağız içinde herhangi bir diş veya nesneden destek almaması ile beraber, diğer dişlere de zarar vermemektedir. İmplant tedavi uygulamalarından önce yapılan köprü tedavilerde, sağlam dişlerden destek alınıp tedavi uygulandığında destek alınan komşu diş, büyük oranda zarar görmekteydi. Dental implantların günümüz diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılması ile tek diş eksikliklerinin giderilmesi sırasında artık komşu dişlere zarar vermeden tedavi tamamlanabilmektedir.

Dental İmplant Aşamaları Nelerdir?

Muayene ve Planlama

İmplantlar, multidisipliner yaklaşımla yapılmaktadır. Multidisipliner yaklaşım bir ekip işi olduğu için implantı yapacak çene cerrahı ile protez uzmanı diş hekimi ortak çalışarak hastaya en iyi çözümü sunabilir. Planlama implant tedavisinde çok önemlidir. Muayene sırasında detaylı bir ağız muayenesi yapmalı, alt ve üst çenenin ilişkisi, diş etlerinin durumu incelenip, mevcut dişlerin analizi yapılmalıdır. Tedavi planlamasında kemik miktarı ölçümü implantların başarısı açısından çok önemlidir. Bu analiz sonucunda hekim ne şekilde tedavi yapacağına karar verip, en az hata ile tedavi sürecini başlatmış olur. İmplant tedavisi sadece ilermiş, kontrol edilemeyen diyabet gibi sistemik rahatsızlığı olanlarda uygulanamaz. Diş kökü yerine yapıldıkları için, dokuyla uyum sağlayarak alerjik ya da toksik rahatsızlıklara neden olmaz.

İmplantların Yerleştirilmesi

İmplant tedavisinde doğru planlama tedavinin en önemli aşamalarından birisidir. Uzman ve deneyimli bir ekiple, hijyen koşulları dahilinde gerçekleşen implant tedavisi lokal anestezi ile yapılmaktadır. Özel durumlar haricinde; Çene kemiği yeterli olmayan ve doku ilavesi gerektiren hastalarda, uzun operasyon sırasında genel anestezi ya da sedasyon altında tedavi yapılabilir.

Protezlerin Yapılması

Operasyonun ardından implantların kemik yüzeyine kaynaması için bir bekleme ve iyileşme süreci vardır. Bu süreç hastanın kemik yapısına ve kullanılan implanta göre farklılık gösterebilir. Tedavi süreci tamamlandığında üst yapı oluşturulur, operasyon sonucu protezler yapılıncaya kadar estetik olarak ve fonksiyonların devamlılığı için geçici protezler yapılmaktadır.

İmplant Diş Tedavisi için Ankara, İstanbul ve Antalya şubelerimizde İmplant Uzmanlarımız ile İrtibata Geçebilirsiniz.