DENTALİS

DİŞ PROTEZLERİ


TEDAVİLERRANDEVU FORMU

DİŞ PROTEZLERİ

Protez, çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine konabilen, ağızda estetik bozuklukların giderilmesini sağlayan, fonksiyonel olarak ihtiyaçlara göre çeşitlilik gösteren yapay materyallerdir. Diş kayıplarının genel olarak en önemli nedenlerinden biri diş eti hastalıklarının yanlış tedavi edilmesi ya da tedavisinin ihmal edilmesi kaynaklı oluşmaktadır.

Bu durumların yanı sıra bazı kazalar sonucunda da diş ile ilgili kayıplar meydana gelebilip, bu nedenler sonucunda yapay olarak oluşturulan ve estetik olarak daha iyi görülebilen, normal dişlerin görevini gerçekleştiren protez dişler yapılmaktadır. Protez dişlerin başlıca amacı çiğneme fonksiyonun tekrar kazandırılması, konuşma zorluğu çeken hastalar içinde yaşam kalitesini arttırmaya yönelik bir tedavidir.

PROTEZ ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Sabit Protezler

Sabit protez, günümüzde kullanılan en yaygın protez tipidir. Bu protezler ağız içinde eksik kalmış diş yuvaları için, diğer dişlerden veya implantlardan fayda sağlanarak yapılan restorasyon tiplerindendir. Kısacası hastanın, diş eksikliği, konuşma ve estetik açıdan görüntü bozukluğuna yol açan dişlerini tamamlayan protezlerdir. Bu tarz protezlerin asıl amacı, hastanın çiğneme kuvvetini kaldırabilecek dirence sahip olması ve estetik olarak, diğer diş yapıları ile aynı durumda olması hedeflenmektedir.

Hareketli Protezler

Hareketli protez tedavisi, ağız içerisinde bulunan eksik diş sayısının fazla olması ile beraber, eksik olan yerlerde sabit protesin yapılamayacağı yerlerde hekimin tercih ettiği tedavi türüdür. Tam protez ve yarım protez olarak 2’e ayrılır. Hareketli protez tedavisi diğer protezlere göre farklıdır. Tedavinin tamamlanması için daha sık hekim ziyareti gerekebilir. Hastanın proteze uyum sağlaması ve protez üzerinde iyileştirmeler yapabilmek için hekim ile görüşmesi gerekebilir. Hareketli protez yaşa değil diş sayısına bağlıdır. Halk arasında yanlış bir algı oluşmuş, sanki hareketli protez belli bir yaştan sonra kullanılabilir diye düşülmektedir. Bu algı diş kayıpları yaş ilerledikçe yaşandığı için oluşmuştur.

Total (Tam)Protezler

Tam protezler, hastanın tüm dişleri kaybedildiği zaman ve dişsiz ağızları uygulanmakta olan bir protez türüdür. Dişleri eksik olan kişi de dişlerin bulunmamasından dolayı yanaklar çökük ve çene birbirine yaklaşmış durumdadır. Kısacası bu durumda yüz yaşlı bir görüntü içindedir. Dişleri olmayan hasta sağlıklı yemek yiyemediği gibi sosyal yaşatışında da aksaklıklar yaşayabilmektedir. Bu tedavi ile protezler akrilik denilen madde ile diş etine en yakın olan renkteki pembe reçinelerden yapılmaktadır.

Parsiyel (parsiyel veya modern) Protezler

Hasta tarafından çıkarılıp, takılabilen yapıdadır. Parsiyel (parsiyel veya modern) protezler çene kemiğinden, diş boşluğundaki dişlerden destek alarak, konuşma, çiğneme fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlar ve estetik görünümle gereksinimlerini karşılar. Bu protezler hareketli protez olarak nitelendirilse de iyi yapılan protezler doğru planlanmış protez ne çiğneme ne de konuşma da hastaya sorun teşkil eder. Aksine hasta rahatlıkla kullanabilir. Protezin ana yapısında metal bulunmakta ve ince yapıda olmaktadır. Bu da hastada kullanım kolaylığı sağlayarak uyumu en üst seviyeye çıkartır. Ayrıca vücuda uyum sağlamakta sorun yaşanmaması için deflex denilen bu sistemle metalin yaratabileceği alerjik tüm komplikasyonlar ortadan kaldırılmaktadır.

Hassas Tutuculu Protezler

Halk arasında çıt çıt protez de denilmektedir. Bu protezde işlem dişler üzerine gelen kroşelere değil de destek dişler üzerine yapılan tutucularla ve kronlarla oluşturulur. En önemli avantajı hem estetik olması ve tutucu olmalarıdır.

İmplant Üstü Protezler

Kullanım açısından günümüz teknolojisinde hareketli protezler yerine implant destekli sabit protezlere kullanılmaktadır. Hareketli protezin tüm dezavantajlarını ortadan kaldıran hastaya büyük konfor ve rahatlık kazandıran protez türüdür. Titanyumdan üretilen implantların protez tedavisinde kullanılmasıyla diş hekimliğinde kronikleşmiş bir çok sorunu da ortadan kaldırmış bulunmaktadır.

Ankara, İstanbul, Antalya’da bulunan kliniklerimiz de Protez diş konusun’da Uzaman doktorlarımız ile sizlere en uygun tedavi şekline göre proteze göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Protez diş fiyatları ne kadardır? Protez dişi nerde yaptırım gibi sorularınız dan önce kliniklerimize gelerek uzman hekimlerimize görününüz. 2016 yılı ve 2017 yılların’da protez fiyatları arasında farklılıklar da olmuştur.

Ankara’da Diş Protezi için nereyi tercih etmeliyiz ?

Protezler, diş sağlığı ve estetiği açısından son derece önemlidir. Dentalis, diş protezi tedavilerinde sağlıklı, kaliteli ve uzun yıllar kullanılabilecek protezler sunar. Ayrıca, ağrısız bir tedavi süreci sunarak, hastaların konforunu da üst düzeyde tutar.

Diş protezleri, eksik dişlerin yerine konulması için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Dentalis’te, sabit protezler ve hareketli protezler de dahil olmak üzere birçok protez türü mevcuttur. Sabit protezler, dişlere yapıştırılan protezlerdir ve hareketli protezler, ağız içinde sabitlenmeyen, çıkarılabilen protezlerdir. Ayrıca, protez yapıştırıcılar da kullanarak, protezlerin ağızda daha iyi sabitlenmesini sağlar.

Protezler, eksik dişlerin yerine konulması yanı sıra kişinin çiğneme fonksiyonunu geri kazanmasına, konuşmasını geliştirmesine ve yüz şeklini değiştirmesine yardımcı olur. Ayrıca, protezler, ağız sağlığını da korur.

Dentalis, sizlere sağlıklı, kaliteli ve uzun yıllar kullanabilecekleri diş protezi tedavileri sunmaktadır. Protezler, eksik dişleri yerine koymak ve diş fonksiyonlarını geri kazandırmak için kullanılan bir diş tedavi yöntemidir.

Ankara Çukurambar’da bulunan kliniğimize diş protezi tedavisi için başvurarak, dişlerinizin sağlığı ve estetiği için önemli bir adım atabilirsiniz. Uzm. Dr. Dt. Sezgi Şenol başta olmak üzere diğer pek çok diş hekimimizle, size uygun tedavi yöntemini önermek için detaylı bir diş muayenesi yapmakta ve diş protezi tedavisini  güvenli şekilde gerçekleştirmekteyiz. Sağlıklı, kaliteli ve uzun yıllar kullanılabilecek protezler sunarak, hastaların gülüşlerini yeniden kazanmalarına yardımcı olur. Hızlı, ağrısız ve kaliteli hizmet anlayışı ile, hastaların konforu da üst düzeyde tutulur. Kliniğimizle iletişime geçerek sabit protezler, hareketli protezler, protez yapıştırıcılar ve diğer protez türleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.