Pediatrik Zirkonyum Kronlar

19 Şubat 2019 by dentalis

Çocuklarda erken yaşlarda görülen çürükler, dişlerde fazla miktarda madde kaybına sebep olabilmektedir. Özellikle 4 yaş ve altı çocuklarda düşme veya çürümeye bağlı olarak kırılmış, boyut olarak küçülmüş süt dişlerde pediatrik zirkonyum kronlar uygulanmaktadır.

Zirkon kronlar, çocuklara özel olarak geliştirilmiş, kırılmaya oldukça dayanıklı, beyaz parlak renkli, önceden hazırlanıp cilalanmış kaplamalardır. Günümüzde özellikle ön dişleri fazla miktarda çürümüş çocuk hastalarda popülerlik kazanan bir tedavidir. Süt ön dişlerde yapılabilecek tedavi alternatifleri arasında en estetik ve dayanıklı olanıdır. Süt arka azı dişlerde, sağlam diş dokusu dolgu yapılabilmesi için yetersiz olduğunda tercih edilmektedir. Uygulama prosedürü; çürük dişin lokal anestezi altında temizlenip şekillendirilmesinden sonra uygun boyuttaki zirkon kronun seçilip dişe yapıştırılması şeklindedir.

Pediatrik zirkonyum kronların pek çok avantajı bulunmaktadır. Kronların tek seansta yapılması ve dişler düşene kadar ek başka bir tedavi gerektirmemesi kullanım kolaylığı sağlar. Süt dişi dolgularına kıyasla ısırma, çiğneme gibi fonksiyonel hareketlerde kırılma görülmez. Ayrıca zirkonyum materyalin plak birikimine izin vermemesi sebebiyle kaplama yapılan dişte yeni çürük oluşma riski çok düşüktür.

Bu tedavi sedasyon/genel anestezi altında diş tedavileri yapılan çocuklarda daha sıklıkla uygulanmaktadır. Sebebi ise bebeklik döneminde birden çok ve derin çürüğü bulunan çocuklarımızın tüm tedavilerini tamamlayabilmek için çoğunlukla genel anesteziye ihtiyaç duyulmasıdır.

 

İlgili linkler: 

https://www.nusmile.com/Content/Images/uploaded/PEPs%20NuSmile%20ZR%20Crowns%20English%20.pdf

Pediatric Crown Types | Crowns in Pediatric Dentistry